Wiele osób pyta i uważa że do 26 roku życia lub ukończenia przez dziecko szkoły wyższej.
Z pomocą idzie nam dorobek orzecznictwa: "Obowiązek alimentacyjny rodziców względem ich dzieci nie jest ograniczony terminem, a osiągnięcie przez dziecko określonego wieku nie stanowi przesłanki jego uchylenia. Nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez alimentowanego określonego wykształcenia. Zależy on jedynie od tego, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W przypadku dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, należy wziąć pod uwagę, czy dokładają starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, czy też wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki." (VI RCa 32/19 - wyrok SO Olsztyn z dnia 26-06-2019).
- Dla uchylenie obowiązku alimentacyjnego konieczne jest złożenie pozwu do Sądu miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów.
- Pozew nie jest zwolniony od opłaty sądowej, ale jest on jedynym sposobem skutecznego zakończenia procesu alimentacji na pełnoletnie i samodzielne dzieci.
- Zakończenie faktycznego płacenia alimentów bez wyroku sądu wiąże się z ryzykiem wszczęcia egzekucji przez uprawnionego.